Logo
rosna
pozadi_trat.gif, 6 kB

Hvězdonice

Hvězdonice jsou v pořadí první stanicí na místní trati z podbabského nádraží směrem k Ledečku. Jsou zde dvě koleje dopravní a jedna manipulační, netypicky ale s možností odjezdu vlaku směrem na Samechov.

Na manipulační kolej navazuje vlečka do kamenolomu. Ten se ve skutečných Hvězdonicích nenachází, ale pro nedostatek jiných míst postačujících pro vlečku jsme si běžný sázavský motiv vypůjčili odjinud. Naopak nám zde oproti skutečnosti nepřekáží most dálnice D1 přes trať a řeku Sázavu.

Zajímavostí této stanice je první československé releové staniční zabezpečovací zařízení, které je doposud v provozu. Ve stanici tak budou světelná návěstidla, což v 70. letech 20. století rozhodně nebylo na vedlejších tratích běžné.

Model stanice začal nabývat podobu v roce 2017, poté, co došlo k vynucené demolici dosavadní stanice Zruč nad Sázavou. Z ní zůstal pouze ocelový rám a několik měsíců se tudy projíždělo po jednokolejném provizoriu. Současná podoba stanice tak má s tou původní společný jen počet kolejí, oproti ní je ovšem podobnější své předloze.

Krajina je v roce 2022 stále ve výstavbě, protože je potřeba dokončit nejdříve práce na skrytých tratích a stanicích pod Hvězdonicemi.


Zastávka Rataje nad Sázavou 

Do obvodu Hvězdonic náleží také zastávka Rataje nad Sázavou. Najdete ji v polovině trati ze stanice Praha-Podbaba.

rataje rataje