Logo
rosna
pozadi_trat.gif, 6 kB

Kroužek železničních modelářů

Podstatou existence modelového kolejišti je kroužek železničních modelářů. Děti se učí nejen modelářským dovednostem jako je stavba vozů, lokomotiv, domů nebo krajiny, ale i zásadám a správnému požívání různých druhů nářadí, jako je pilník, vrtačka, pila nebo závitník. Kroužek není tedy jen o železničním modelářství samotném, ale i o získávání všeobecných znalostí a zásad, které mohou být v běžném životě velmi užitečné.

 

Velká část kroužku se odehrává okolo klubového kolejiště, které se buduje od 80. let. I přes svůj úctyhodný věk stále není hotové a stále je co zlepšovat a upravovat. Mladší členové se nejdříve učí modelářským technikám mimo kolejiště a své modely si mohou odnést domů. Lepší výtvory mají pak šanci, že je umístíme přímo na kolejiště. Ti starší jsou pak aktivně zapojováni do prací na samotném kolejišti a to jak při zapojování elektronických obvodů, tak při tvorbě krajiny. Zároveň děti pracují na malých přenosných kolejištích (TT a N). V současné době budujeme nové kolejiště TT, které je určeno pro prezentaci našeho kroužku na různých akcích a výstavách. I zde mohou členové přiložit ruku k dílu pod vedením zkušených vedoucích.

Kromě samotné práce na vlastních modelech a klubovém kolejišti se děti mohou dozvědět mnoho zajímavostí z provozu skutečné železnice. Vedoucí mají zkušenosti z reálného provozu a během kroužku se tak nabízí možnost diskuze o různých dopravních situacích, zajímavostech nebo předpisech používaných na železnici. Znalosti z běžného provozu jsou pak uplatňovány během provozu na kolejišti.

Důležité informace

Kroužek je určen pro děti od 8 let. Horní věková hranice není omezena, protože i starší se u nás mohou stát dětmi a ponořit se do světa modelové železnice. Není nutné si s sebou nosit jakékoliv nářadí, vše potřebné je k dispozici na místě. Doporučujeme však mít oblečení, které se může zašpinit, a vlastní přezůvky.

Schůzky kroužku jsou jednou týdně ve dvou paralelních kroužcích. V pondělí od 16:30 do 18:30 nebo ve středu od 16:30 do 18:30 ve dnech školního vyučování.

Možnost nezávazně navštívit kolejiště máte během dnů otevřených dveří, kdy uvidíte velké kolejiště v plném provozu. Během polední pauzy je možné si po domluvě s obsluhou prohlédnout kolejiště zevnitř. Navíc se v tento den prezentují i další modelářská a umělecká odvětví Stanice techniků. Fotografie z jednotlivých akcí s doprovodným komentářem najdete v rubrice Dny otevřených dveří.

Aktuální termíny dnů otevřených dveří a informace o Stanici techniků jsou zde.
E-mailový kontakt na nás v případě jakéhokoliv druhu dotazu: zeleznice(zavináč)ddmpraha.cz