Logo
rosna
pozadi_trat.gif, 6 kB

Letní tábor Lomy 2015

Modelářský tábor v Lomech se stal již tradiční akcí železničních modelářů. Společně s leteckými modeláři a kolegy od elektroniky jsme již potřetí vyrazili do oblíbených Lomů u Jindřichova Hradce. O úspěšnosti minulých ročníků svědčí i fakt, že se opět přihlásila velká část táborníků, kteří v Lomech už byli, a v předstihu s nadšením prohlašovali, jak se těší na začátek prázdnin. Pro vedoucí a některé starší členy ale tábor začal o několik dní dříve, protože bylo třeba připravit množství modelářského a tábornického materiálu. Vše, co se mohlo hodit, jsme zabalili a vyčkávali na den odjezdu.

Společné táborové dobrodružství jsme zahájili již cestou z Prahy, na kterou mnozí z nás dlouho nezapomenou. Pomineme-li dopravní zácpy, které jsou se začátkem letních prázdnin na denním pořádku, potkaly nás na cestě i technické problémy. Táborníci cestující autobusem byli donuceni k delší přestávce v Soběslavi, kvůli výměně prasklé pneumatiky na přívěsu. Z tří doprovodných vozidel dorazily do Lomů jen dvě. Třetí vůz francouzské provenience odmítl poslušnost už kus za Prahou a musel být odtažen do servisu. Všichni jsme se tedy v táboře sešli až v pozdních odpoledních hodinách.

Velmi nás potěšilo, že zůstala zachována dřevěná konstrukce našeho přístřešku, který jsme si vybudovali během loňského tábora. Ihned jsme se tedy pustili do oprav a zabydlování, aby se bylo kde schovat před deštěm nebo ostrým sluncem. Přístřešek jsme vylepšili bočními stahovacími plachtami, aby nám vítr neodfouknul karty.

Průběh tábora se nijak výrazně nelišil od předchozích ročníků – opět jsme si s sebou přivezli modelářskou výbavu, kola a fotoaparáty. Přesto se v táborovém programu objevilo několik novinek.

Začátek léta byl velmi bohatý na vysoké teploty, kterými byl zejména v prvním týdnu tábora limitován náš výkon. Jen těžko se dalo jet někam na kolech nebo hrát na rozpáleném hřišti hry. V takových případech nesnesitelného horka jsme se často schovávali do dílny v suterénu hlavní budovy a pracovali na svých modelech. Také jsme se jezdili zchladit do místního rybníka. Díky takovému počasí si mnozí z nás z tábora přivezli modely ve vyšších stádiích rozpracovanosti a také jsme zlepšili své plavecké dovednosti. Některé lokomotivy a vozy jsme brzy po táboře dokončili a můžeme se z nich těšit o Dnech otevřených dveří na našem kolejišti.

Také letos jsme fotoaparáty zaměřili na přilehlou úzkokolejku a provoz na ní. Prozkoumali jsme několik nových fotomíst, nejen v okolí tábora, a navštívili jsme kolejovou splítku úzkokolejky u Jindřichova Hradce. Na vytipovaná a ozkoušená místa se rozhodně hodláme zase za rok vrátit. Technická základna fotoaparátů se nám rozrostla a kromě fotografování došlo i na natáčení videa.

Kromě natáčení oblíbené železnice jsme se pustili i do vlastní tvorby, kdy jsme podle svého přetočili reklamu na vůz značky Saab.

Naše tábořiště se nachází na rozhlehlé louce, kterou letečtí kolegové využívají jako ranvej pro své dravé a rychlé stroje. Dosud toto letiště nemělo žádný název, což jsme se rozhodli napravit. V druhém týdnu tábora proběhla slavnostní ceremonie, jejíž součástí bylo pojmenování místního letiště a odhalení nového názvu. Nápis jsme umístili na stan plnící účel řídící věže a zázemí pro letecký provoz. Po boku letišť Václava Havla, Edgara Hoovera nebo Charlese de Gaulla bude nyní letiště v Lomech známo jako František Pechlát Airport Lomy. To vše za účasti významných osobností z Lomů včetně Františka Pechláta, který přestřižením pásky a odhalením nápisu otevřel letiště pravidelnému provozu. Příští rok již samozřejmě budou platné i mezinárodní kódy tohoto letiště – FPA (LKLO).

Z dalšího programu tábora musíme jmenovat návštěvu místní vojenské střelnice, kde jsme měli možnost prohlédnout si nejen armádní sanitní vůz, ale i ruční zbraně používané českou armádou. Byli jsme zde vřele přijati a dostalo se nám obsáhlého odborného výkladu. Vyzkoušeli jsme si také hod gumovým granátem ze zákopu na cíl a prohlédli si armádní tatrovky.

Protože na žádném táboře nesmí chybět noční hra, musely tentokrát dvě skupinky železničních modelářů řešit různé šifry a otázky, aby se dostaly až do kaprounské zastávky, kde na ně čekal oheň a buřt jako odměna. Příjemným výletem na kolech byla cesta do Nové Bystřice. Zde jsme navštívili i nově otevřenou výstavu silničních veteránů a seznámili se s historií železné opony. V rámci tradice jsme si také zajeli na kolech do nedalekého Matějovce na limonádu.

Další ročník tábora v Lomech byl za námi a již cestou do Prahy jsme plánovali, co budeme dělat ten další. Mnozí z nás se nemohou dočkat objevování nových fotomíst, někteří již plánují cyklovýlety do okolí a všichni se těší na nové zážitky.

Jeden komentář k příspěvku “Letní tábor Lomy 2015”

  1. , Železnice Podbaba » Archiv » Pozvánka na tábor 2016 říká:

    […] Letní tábor Lomy 2015 […]