Logo
rosna
pozadi_trat.gif, 6 kB

Podzimní dny otevřených dveří

Koncem léta jsme s napětím pozorovali, jaké ambiciózní změny na kolejišti se nám podaří včas dokončit. V nově budované stanici Samechov sice byly položené koleje, ale krajina okolo nich nabývala jen hrubých rysů. Oproti tomu hlavní nádraží vypadalo nedotčeně, zato pod ním zbývalo mnoho práce na novém elektrickém vedení ke kolejím. Poměrně náročné byly také přípravy na nový rok modelářských kroužků, do kterých se zapsalo přes 20 nových členů.

Zářijové dny otevřených dveří byly proto poněkud hektické a některé části kolejiště fungovaly provizorně. Potěšilo nás, když se přišli podívat nebo i pomoct něktěří bývalí členové kroužku. Přivítali jsme nové tovární modely českých a československých vozidel, vypravili po kolejišti lůžkový expres a kochali se vlakem složených z krátkých dvouosých výsypných vozů.

 

Teprve během října se podařilo dokončit nové ovládání hlavního nádraží, které umožňuje několik nezávislých pohybů lokomotiv současně. Malí návštěvníci přilepení k oknům u stanice díky tomu budou mít na co koukat a nestane se, aby zbytečně dlouho čekali, než se příští vlak objeví v tunelovém portálu. Ve stejné době jsme také zapojili všchny motorické přestavníky výhybek v Samechově a začali náruživě posunovat na manipulačních kolejích. Hodily se k tomu také nové nákladní vozy od firem Brawa a Tillig, na jejichž jemně provedené detaily je radost pohledět.

 

 

Podzimní prázdniny nám přišly vhod k několikadennímu naučně – fotografickému výletu do Mostu, Litvínova a Českého středohoří. Podívali jsme se na povrchové doly a do uhelné elektrárny, navštívili muzeum těžby a projeli se tramvajovou rychlodráhou. Nezanedbávali jsme fotografování železnice, zhodnotili jsme výhled z Radobýlu u Litoměřic a po západu slunce pro jistotu vylezli zkontrolovat Říp.

 

Koncem roku jsme se už mohli modelářsky věnovat i jiným aktivitám než nezbytně nutným. Jednu z Bardotek jsme zkušebně vybavili zvukovým dekodérem. Nedokončená šedivá krajina se začala na některých místech zelenat a probíhalo zapojování zbývajících kolejí v depu. V poslední verzi jízdního řádu už jsme pokusně zapracovali také zajíždění lokomotiv do depa na zbrojení a při sobotním ježdění díky tomu získali první zkušenosti s možnostmi provozu v depu.

 

Jednou z příjemných novinek, které si všimnou všichni návštěvníci kolejiště, je zvelebení přilehlé chodby. Nyní se v ní nachází galerie Inkubátor, ve které proběhla vernisáž první výstavy mladých autorů z místního fotoklubu. Propříště jste tedy zváni podívat se nejen k nám na kolejiště, ale také na vybrané umění.