Logo
rosna
pozadi_trat.gif, 6 kB

Dvanáctihodinovka

Na závěr školního roku 2011 / 2012 jsme si vymysleli velkolepou zábavu – ježdění na kolejišti podle jízdního řádu. Nezůstali jsme ale u obyčejného, rozkresleného na jednu nebo dvě hodiny reálného času. Někteří zasloužilí členové mají zkušenosti s prací u skutečné železnice, takže z jejich pohledu není dvanáctihodinová pracovní doba nic neobyčejného. Naproti tomu ostatní s něčím takovým nemají zkušenosti, možná právě proto návrh na celodenní ježdění i oni přijali s nadšením.

Velkolepý časový prostor nám dovolil počítat modelový čas dvojnásobně rychleji oproti skutečnému. Mohli jsme tedy za 12 hodin realizovat celý čtyřiadvacetihodinový jízdní řád. Naplánovali jsme takový, který se hodí pro V. modelovou epochu. Vozidla tedy patřila převážně dopravci České dráhy a vlaky jezdily přes celý den relativně pravidelně, modelovým postavičkám připdal takt osobních vlaků na lokální trati jako hodinový. Naplánovat vše na desítky sekund přesně nebylo zcela jednoduché, některé spoje a návaznosti jsme si předem vyzkoušeli při ježdění dětí během kroužku a na Dni otevřených dveří.

Jízdní řád zaručil pomyslnou dopravní obslužnost malých i velkých sídel podél trati, především se dbalo na spoje pro pracující, školáky a studenty. Podle plánů vycházely i přípoje k rychlíkům na hlavní trati. Nákladní vlaky samozřejmě jezdily také, jen neměly pevně daný čas odjezdu – výpravčí si je navzájem nabízeli podle potřeby. Dispečer a tvůrce jízdního řádu na vše dohlížel, podporován hodinami modelového času. Nebylo radno podceňovat ani stravný a pitný režim obsluhy, proto jsme se navzájem vystřídali. Jak je jednou něco dáno, musí se to dodržovat.

Když má někdo nějakého koníčka, nemusí být vždy pochopen okolím. Také je všeobecně známo, že nejnižší formou života je člověk, který si hraje s vláčky. Kdyby nás ale pomyslný pochybující vydržel sledovat celých dvanáct hodin, možná by mnohé pochopil. Tentokrát se nám ze hry skoro stala práce, ale dětem na kroužku se dost možná díky tomu v budoucnu práce stane hrou.