Logo
rosna
pozadi_trat.gif, 6 kB

První rychlíkové vozy Y od firmy ROCO v České Republice

28.12. 2010 do České Republiky dorazila první dodávka nových rychlíkových vozů typu Y od firmy ROCO. Přímo od výrobce se několik vozů objevilo na našem kolejišti, kde proběhlo jejich předání novému majiteli a odbyly si své první metry jízdy. Stylově v čele byla zapřažena lokomotiva 753 193-2 též od firmy ROCO. Tento den se také probíhal Den otevřených dveří na Stanici techniků, takže jsme mohli tyto vozy srovnat s výrobky současných konkurenčních firem.

Soupravu tvořily vozy původních řad Aa, Ba, BDa a Bac v provedení s teplovzdušným topením, a to ve starší variantě, jak byly pro ČSD dodávány v letech 1974 – 1979. Zatím se vyrábějí v původním provedení, jak byly vyrobeny, tedy v zeleném nátěru, s šedou střechou a se žlutými nápisy, ale výrobce už připravuje i další barevné mutace.

Jednotlivé vozy jsme podrobili důkladnému zkoumání včetně porovnání se staršími modely od firmy Tillig (dříve Sachsenmodelle). Velmi jsme ocenili kvalitu provedení interiéru i detailů vně vozu. Například vyniká velmi kvalitní plastické ztvárnění oken, která ostatní výrobci podobných modelů obvykle zjednodušují, oproti modelům Tillig jsou nápadným detailem plasticky ztvárněná madla u dveří, na modely lze dodatečně doplnit schůdky včetně natištěných tabulek s označením vlastnické železnice na jedné a s údaji o hmotnosti vozu a počtu sedadel na druhé straně, k dispozici jsou i dolepovací směrové tabule. Přesto lze při opravdu podrobném zkoumání na modelech najít několik odchylek proti skutečnému provedení vozů ČSD, ale lze je považovat za nepodstatné a v provozu na kolejišti většinou prakticky nepostřehnutelné. Ani proti jízdním vlastnostem nemáme žádných výhrad. Přestože souprava těchto modelů je v soukromém vlastnictví, zůstane i do budoucna k dispozici pro rozšíření vozového parku na našem kolejišti. Budeme tak moci nasazovat více kvalitních vozů na rychlíky a osobní vlaky na hlavní trati. Hned prvního pravidelného nasazení se dočkají 29. a 30.12., kdy pokračuje provoz pro veřejnost v rámci dne otevřených dveří na Stanici Techniků.